Poloniny – výlet za hviezdami

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny

Zdravím priatelia,

minulý víkend (25.okt) sme sa vydali na miesto s najmenším svetelným znečistením na Slovensku. Nachádza sa v najmenej známom a najmenej navštevovanom Národnom Parku Poloniny.

Zloženie tímu:

Ľuboš Olejňák, Matúš Lošonský, Kristián Sekeľ, Patrik Barto

Lokalita: 

Okolie NP Poloniny, dedina Runina (skoro presne 500km od Hlohovca) – okres Snina

Ďurkovec

Na mapke vidieť, ako východne sme sa nachádzali…

Tentokrát som sa rozhodol že nebudem opisovať priebeh akcie ja, ale Vám ho priblíži pár vetami mladý poviedkar a básnik Patrik Barto. Ako videl priebeh akcie niekto iný ako ja…

Hneď po príchode do Polonín nás popri ceste privítal majestátny jeleň, dávajúc nám najavo, že sa dostávame do jedného z najmenej navštevovaných národných parkov. Čo je vzhľadom na jeho krásu, o ktorej sa môžete presvedčiť na fotkách okolo tak trochu škoda.

cirocha_Poloniny

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (2)

Na druhú stranu, aj táto opustenosť a odľahlosť dáva tomuto rozsiahlemu miestu kus výnimočnosti, ktorá sa ťažko popisuje.Auto sme zaparkovali na okraji dedinky Runina, kde sme sa na blízkej lúke stihli pokochať západom Slnka predtým, ako sme vyrazili k nášmu cieľu.

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (4)

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (5)

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (6)

Tým cieľom bol takmer tisícdvesto metrov vysoký Ďurkovec, čo znamenalo šľapanie. Cestou nahor sa pomaly stmievalo a my sme už nedočkavo čakali na prvé hviezdy na oblohe, zatiaľ čo sme rýchlym tempom stúpali k sedlu a konštatovali, že v jasnejšiu oblohu sme ani nemohli dúfať.

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (7)

Cestou nahor, keď už sa stmelo natoľko, že sme museli vytiahnuť baterky, nás svojou prezenciou poctila nádherná sivá sova, sediaca na konári hneď popri turistickom chodníku. Naše svetlá jej očividne nevadili, keďže sa pred nami predvádzala dobrých päť sekúnd, než odletla.

Keď sme po náročnom stúpaní dorazili na sedlo, mali sme možnosť pokochať sa úchvatným nočným výhľadom na všetku tú prírodu naokolo. Už tu obloha odhalila viac hviezd, než sme zvyknutí vídavať doma

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (9)

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (8)

No ústa nám padali až po výstupe na samý vrch Ďurkovca. A nebolo to (len) lapaním dychu po výstupe. Pre niektorých z nás to bolo prvý krát, čo sme videli Mliečnu cestu vlastným okom a pohľad od nej a všetkých súhvezdí, ktoré časom ešte pribúdali, sa odvracal len ťažko.

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (10)

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (11)

Samozrejme októbrová noc nie je známa príjemnými teplotami a tak sme na seba museli hodiť niekoľko ďalších vrstiev oblečenia, aby sme hore vydržali niekoľko hodín. Tie boli strávené zazeraním, fotením a kecaním o hororoch, pretože to je presne to, o čom sa chcete baviť v noci uprostred lesa, kde v tme počuť rôznorodé zvuky. Po spomínaných pár hodinách, ktorých výsledky môžete vidieť sami, nás z vrcholu vyhnal silnejúci vietor a mraz. Vrátili sme sa k autu, vyčerpaní ale nadšení z úspešného výletu.

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (12)

DURKOVEC_RUNINA_Poloniny (14)

Poloniny_runina

Ďakujem Paťovi za príjemných pár viet, lepšie by som to ani ja nenapísal.

Výlet bol vydarený, o dobrodružstvo a kopec zážitkov nebola núdza… Dúfam, že sa fotografie páčia a aspoň trošku Vám priblížili atmosféru…

S pozdravom

Matúš Lošonský

Tags: , , , ,


Menu