Prví poslovia jari…

Bledula_jarna_jovsa_slovensko

V marci sa to láme… Snehy sa topia, Slnko naberá na výške, zelená vyráža zo zeme…

Touto “Bleskovkou” by som rád navodil jarnú atmosféru a navnadil fotografov a milovníkov prírody prevetrať sa… Všetky fotografie boli vyhotovené v okolí Hlohovca (okrem Bledule). (vyhotovené nie tento rok, ale minulý – okrem snežienky všetko ešte len začína :) )

Ako hlavných predstaviteľov považujem -Snežienka jarná (Galanthus nivalis), Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis), Konvalinka voňavá (Convallaria majalis), Hlaváčik Jarný (Adonis vernalis),  Medvedí cesnak (Allium ursinum) a  vzácna Bledula jarná (Leucojum vernum)

 

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Snímky vyhotovené v Hlohovci, Mladý Háj a záhrada.

snezienka_jarna_hlohovec

Snezienka_jarna_Galanthus_nivalis

Snezienka_jarna_Galanthus_nivalis_dazd

 

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)

Snímky vyhotovené v krásnej a vzácnej lokalite nad Hlohovcom – Soroš – Sedliská, domáco nazývané Poniklecová lúčka.

Poniklec_velkokvety_Pulsatilla_grandis_hlohovec

Poniklec_velkokvety_Pulsatilla_grandis_hlohovec (3)

Poniklec_velkokvety_Pulsatilla_grandis_hlohovec (2)

 

Hlaváčik Jarný (Adonis vernalis)

Cvaknuté v rovnakej lokalite ako Poniklec – Sedliská – Soroš – Poniklecová lúčka nad Hlohovcom.

Hlavavacik_Jarny_Adonis_vernalis_hlohovec

 

Konvalinka voňavá (Convallaria majalis)

Našiel som ju na prechádzke lesom, ako veľké zelené svieže fľaky v práznom bezfarebnom lese. Lokalita – Mladý háj pri Hlohovci. Jedovatá.

Konvalinka_vonava_Convallaria majalis_Hlohovec

 

Medvedí cesnak (Allium ursinum)

Hojne rozmnožený v okolí Hlohovca, najbližšie asi v Pánskej záhrade. Výborný aj ako prísada do jarnej kuchyne. Pozor nezameniť za podobné listy jedovatej Konvalinky.

1A_hlohovec_medvedi_cesnak_matuslosonsky IMG_1627

Medvedi_cesnak_allium_ursinum_hlohovec

Bledula jarná (Leucojum vernum)

Tento krásny a fotogénický  jarný kvet nenájdeme hocikde na Slovensku, väčšinou iba vo veľmi malom počte. Preto tieto snímky nie sú z okolia Hlohovca, ale zo 420km vzdialenej dedinky Jovsa, kde rastie v hojnom počte.

Keď už som bol tak ďaleko, tak som tam poriadne prevetral fotoaparát .

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (2)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (3)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (4)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (5)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (6)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (7)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (8)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (9)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (10)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum (12)

Jovsa_bledula_jarná_Leucojum_vernum

 

Ďakujem za zhliadnutie :)

Komentáre a kritika potešia…

s pozdravom

Matúš Lošonský

©2015

 

Tags:

 • Matúš

  Dosť skoro sa mi zdá na konvalinky…viem, že rastú v máji. Asi to nieje aktuálna fotka. Inak veľmi pekné :-)

  • matuslosonsky1

   Zdar Matúši :) Som rád že sa zaujímaš, ani jedna fotografia nie je tohoročná ;) ešte len to vypukne, Snežienky končia, Medvedí cesnak už začína, Bledula je fotená 13. Marca – už je rozbehnutá, Poniklec fotený minulý rok – 14. marec, Hlaváčik – min. rok apríl, a ako píšeš posledná je Konvalinka, tú som fotil min.rok koncom apríla… Teda najskôr za mesiac bude vonku… “Touto “Bleskovkou” by som rád navodil jarnú atmosféru a navnadil fotografov a milovníkov prírody prevetrať sa… Všetky fotografie boli vyhotovené v okolí Hlohovca (okrem Bledule).” – dopíšem tam ešte – že to nei je fotené tento rok ;)

 • paldixy

  Nazdar. Fotky máš fakt pekné. Teší ma, že sa zaoberáš prvými jarnými kvetmi. Mám podobné záujmy. Ešte by som tak skromne pripomenul , že fotím napr. Scily, je ich viac druhov a patrí tiež k zvestovateľom jari. Obzvlášť perfektná je Scila Kladniho. Má slaboružové až biele kvety. Z Poniklecov napr. Poniklec slovenský. Fotil som napr vlani Korunkovku strakatú vzácny taxón, ktorá rastie pri Zvolene a aj na Južnom Slovensku. Unikátom je Kandík psí , nádherný kvet len na 2 lokalitách na Slovensku.Tiež poznám jenu lokalitu v Slovenskom krase. Lokalita v NP Muránska planina je dosť sporná- môže ísť o nepôvodný druh v tejto lokalite. Pochádzam z Maduníc, do školy na SVŠ som chodil do Hlohovca.

  • matuslosonsky1

   Pekný večer, ďakujem za zastavenie a komentár. Fotografujem rád všetko čo si zaslúži pozornosť – teda to je väčšina prvkov v prírode :) Samozrejme niektoré objekty pútajú pozornosť viac… Čo sa týka spomenutých kvetov – Scilla – videl som, ale už asi dávnejšie – nemám pekne zdokumentované na vystavovanie, viem, že ju máme v predzahradke :) Asi sa hojnejšie na SK nenachádza – alebo som nemal to šťastie.(práve som sa dočítal, že v Jovsi – kde som fotil Bledule – po ich odkvitnutí – kvitne Scilla dvojlistá – škoda že to je tak ďaleko). Čo sa týka Korunovky – krásna – no neviem veru či som také niečo zaregistroval v prírode – asi vzácny kvet – ako píšete. Kandík – keď pozerám fotografie na google je mi veľmi povedomí, no zrejme si ho pletiem s podobnou rastlinou menšieho vzrastu – neviem ako sa volá, ale vyzerá podobne ale má myslím iné sfarbenie listov. No nie je tiež asi hojnde rozšírený. Ďakujem za rozšírenie obzoru :) M.L.

 • paldixy

  Matúš vysvetlenie som si prečítal. Doporučujem si otvoriť napr. server www,fotonet.sk. Mám tam galérie a sú tam galérie mnohých užívateľov. Je to perfektná čisto prírodovedecká a kvalitná stránka. Prihlásiť sa tam môže každý záujemca o prírodu. Je tam veľa sekcii, jednoducho príroda v globále a kvalita fotografii. Všetky kvety, ktoré si spomenul sú tam zastúpené v bohatých kolekciách aj s lokalitami a dátumom kedy boli fotografované. A lokality to je najpodstatnejšia informácia. Veľmi veľa fotiek kandíka, scily/ je ich viac foriem/, spomínanej bledule jarnej, prvosienok, snežienok, dovolím si tvrdiť, že je tam všetko čo rastie v Strednej Európe .

  • matuslosonsky1

   Veľmi pekne ďakujem, idem pozrieť. Pekný deň.

 • Pingback: Jarné radosti s fotoaparátom... - Matúš Lošonský FotografMatúš Lošonský Fotograf()


Menu