Úžasná Zádielska dolina

Úžasná Zadielska dolina

Zdravím priatelia,
keďže inžiniersky stupeň študujem v Košiciach, budem prinášať inšpirácie na fotovýjazdy aj z tohoto krásneho a nie veľmi propagovaného východného regiónu. Toto je najčerstvejší výjazd z posledného víkendu. “Spodnú cestu”, ktorá spája západ s východom cez Slovenský raj a kras som absolvoval nedávno prvýkrát. Ako som išiel autom, všimol som si v súvislom pohorí, ktoré lemovalo cestu, zárez. Z cesty nevyzeral byť nejako veľký. Keď som však na googli vyhľadal toto miesto a pozrel fotografie a rozmery, skoro som odpadol – tam musím ísť.
Úžasná Zadielska dolina
Ani som sa nenazdal a kamarát s manželkou mi zavolali, že plánujú ísť pozrieť do zádielskej doliny – potešil som sa. Krásne naplánovali trasu – nebolo dôvodu sa ku nim nepridať 🙂 Výlet začal ráno na Turnianskom hrade. Hrad postavený v 14. storočí , bol súčasťou protitureckej obrany. Za stavovského povstania v 17. storočí bol zbúraný.
Úžasná Zadielska dolina
Hoci SHMU hlásili polooblačno až slnečno, netrafili sa. Počasie nevyšlo podľa predstáv na fotografovanie. Z toho dôvodu sa tam plánujem ešte vrátiť.

Zádielska dolina/tiesňava

Táto dolina ma jednoducho ohúrila, neskutočný výhľad, neskutočná krása, neskutočná veľkosť. Tento krásny kaňon má miestami 400m hĺbku/výšku, dĺžku skoro 3km a šírka miestami nedosahuje ani 10m.
Na fotografii si všimnite malilinkých ľudí vpravo, hore na skale.
Úžasná Zadielska dolina
Na ďalšej fotografii na porovnanie z iného miesta – vidieť útvar ktorý sa tiahne ako ihlan z doliny – pre lepšiu predstavu o veľkosti doliny, má 105m. Tento útvar je obľúbený ako lezecká atrakcia. Nazývajú ho “Cukrová homoľa” a je to najvyšší vežovitý skalný útvar na slovensku.
Úžasná Zadielska dolina
Ako sme prešli vrchom doliny cez výhľady, nasledovala cesta dolu do doliny. Lemovali nás krásne bukové a dubové lesy plné zaujímavej fauny a flóry.
matus losonsky hriby matus losonsky priroda matus losonsky priroda
Po ceste sme stretli asi 3-4 Salamandry Škvrnité.
Za mohutného ručania jeleňov a ich pachu sme šlapali k zádielskej chate. V chate sme sa občerstvili gulášom z diviny a pokračovali dolinou naspäť k autu.
matus losonsky priroda
Dolinou preteká mocný potok Blatnica, ktorý umocňuje krásny zážitok z mocných skál nad hlavami.
matus losonsky priroda
Zaujímavá štruktúra lesa v doline.
matus losonsky mravenisko
Nakoniec sme sa zastavili v dedine Háj, ktorá je známa tým, že sa tu nakrúcala veľká časť filmu “Za nepriateľskou líniou” / “Behind enemy lines”.
matus losonsky

Ďakujem Peťovi a Katke za výjazd,

Matúš Lošonský

Tags: , ,

Pridať komentár